Diş çürüğü belirtileri, tedavisi ve fiyatları

Diş çürüğü belirtileri, tedavisi ve fiyatları

Diş çürüğü belirtileri, tedavisi ve fiyatlarına dair ziyaretçilerimizin en çok sorduğu “diş çürüğü nasıl geçer, çürük diş tedavisi fiyatları, çürük diş ağrısına ne iyi gelir, diş çürüğü zararları, diş çürüğü başlangıcı, diş çürüğü belirtileri” gibi soru ve başlıkları bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız.

Çürük Nedir, Nasıl Tedavi Edilir
Ağızda bulunan bakterilerin oluşturduğu bakteri plağı, ağızdaki gıda artıklarından asit oluştururlar. Bu asitler, dişin mine tabakasının bozulmasına ve ardından diş çürüğünün başlamasına neden olurlar.

Diş çürüğünün 3 etkeni vardır

Bakteri plağı
Karbonhidratlı gıdalar
Dişin ve çürüğün yapısı gibi bünyesel etkenler

Çürük Nasıl Anlaşılır?

Çürük, diş hekimlerinin kavite olarak adlandırdıkları koyu renkli oyuklar şeklinde görülürler. Bazen çürük, ara yüzeylerde oluşabilir ve bu diş hekimi tarafından sond denen el aleti yada röntgen cihazı ile teşhis edilebilir. Çürükler genellikle dişin çiğneyici yüzeyinde ya da fırçanın ulaşamadığı ara yüzeylerde görülür. Diş hekimine hasta genellikle ağrı, soğuk veya sıcak hassasiyeti, tatlı-eşki tükettiği sırada hissettiği ağrılarla gelir. İleri derece çürüklerde ise gece uykudan uyandıran ve hiç geçmeyen ağrılar görülebilir.

Çürük Nasıl Tedavi Edilir?

Dişteki çürük, diş hekimi tarafından tespit edildikten sonra temizlenir ve çürüğün derinliğine göre dolgu yapılarak ya da ileri boyuttaysa yani çürük dişin sinirine (pulpaya) ulaşmışsa kanal tedavisi yapılarak tedavi edilmektedir. Bu işlemler sırasında anestezi yapıldığı için hiçbir şekilde ağrı hissedilmez.

Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Dişlerin düzenli olarak en az günde 2 defa (sabah ve akşam yatmadan önce) fırçalanması ve ara yüzeylerin temizliği için diş ipi kullanılması ile büyük oranda önlenir. Burada önemli olan ağızda gıda artığı bırakmadan etkin diş temizliği yapmak ve düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitmektir.

Çürük Diş Tedavisi Fiyatları

Tabi bu fiyatlandırma hastadan hastaya değişim gösterir. Kimi hastalarda bi tek dişte çürük görünürken, kimilerinde birden çok alanda görülebilir. Yine çürük alanda yapılması gereken işlemler de bu fiyatlandırmayı belirlemektedir. O nedenle en sağlıklı çürük diş tedavisi ücreti bilgilendirmesi için önce bir kontrolden geçmek gerekir.