Endodonti / Kök Kanal Tedavisi

Endodonti (Kanal Tedavisi), dişin pulpasına kadar ilerlemiş problemlerin tedavi edilmesidir. Dişin iç kısmında bulunan canlı dokuların (pulpa), çürük veya travma gibi nedenlerle iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavidir.

Endodonti / Kanal Tedavisi

 

DentVital Kliğinimizde bu branş altında şu uygulamaları yapıyoruz;

-Kanal Tedavisi
-Kanal Tedavisi Yenilenmesi
-Post-Core

 


Kanal Tedavisi:
 
Dişin iç kısmında pulpa adı verilen bir sinir kökü yer alır. Bazen yaşanan travmalar ya da meydana gelen çürükler gibi nedenlere bağlı olarak pulpa kendisini yenileyemeyecek kadar fazla zarar görür. Diş çürükleri, kırıklar ya da kronik travmalar nedeniyle dişin canlı dokusu etkilenip iltihaplanırsa ve diş ağızda tutulmak istenirse kanal tedavisi gerekli olur. Yani sinir kökü ölmüş olarak kabul edilir. Dişin kendi doğal yapısında diş sinirini barındıran bazı kanallar bulunur. Kanal tedavisi adını bu kanallardan almakta olup yapılan tedavi ile kanallar ölü sinirlerden temizlenip şekillendirilip düzenlendikten sonra özel olarak hazırlanan dolgu malzemeleri ile doldurulmaktadır.

Kanal Tedavisi Yenilenmesi: Daha önce yapılan kanal tedavisinin yeniden yapılması işlemine denir. Yenileme işlemi yapılırken eski kök kanal dolgusu tamamen çıkarılır, kanal temizlenir, şekillendirilir ve yeniden doldurulur.

Post-CoreTemizlendikten sonra kalan sağlam doku miktarı restore edilmeye uygun olmayan dişlerde kök kanalı içine vida benzeri materyaller ile destek alınarak restore edilmesidir. Fiber post ve prefabrike olarak iki çeşit şeklinde uygulanmaktadır.Ön bölgede estetiğin ön plana çıktığı durumlarda fiber post kullanılmaktadır.