İmplant Cerrahisi

Diş ekimi yani implant cerrahisi günümüzde basit ve ağrısız uygulanan bir tedavidir. Operasyon yapılacak bölge lokal anestezik enjeksiyonu ile uyuşturulur. İmplant operasyon süresi implant sayısına ve hastanın durumuna bağlı olarak 10 dakika ile birkaç saat arasında değişebilir.

Operasyon süresi implant sayısına ve hastanın durumuna bağlı olarak 10 dakika ile birkaç saat arasında değişebilir. Korku ve endişeleri olan hastalarda sedasyon destekli lokal nanestezi veya genel anestezi tercih edilebilir. Ancak çok sayıda implantın bir seansta yapılması aynı anda otojen kemik alınarak çene şekillendirme gerektiren vakalarda genel anestezi kaçınılmaz bir yöntemdir.

Operasyondan sonra, implant ile çene kemiğinin birleşmesi için (osteointegrasyon) yaklaşık olarak 2-6 ay kadar beklenir. Eğer gerek görülürse bu dönem süresince hastaya geçici bir protez kullandırılabilir. Daha sonra vakanın özelliğine göre birkaç seans süren bir uygulama ile implant üstü protezler takılır. Bazı uygun koşulların sağlanabildiği durumlarda hiç beklemeden de protez yapılabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken, implant cerrahisi sonrasında işlem yapılan bölgeye hekiminizin önerisi doğrultusunda belirli aralıklarla soğuk uygulamasının yapılmasıdır. Bu, ödem gelişimini ve oluşabilecek şişliği engeller.

İmplant hayat kalitesini kesinlikle bozmaz; sosyal yaşantıya kalındığı yerden aynen devam edilebilir.