Oral Diagnoz – Radyoloji

Oral Diagnoz – Radyoloji, DentVital Kliğinimize başvuran hastalarımızın ağız ve diş sağlığı problemlerinin teşhisinin ilk aşamasının yapıldığı bölümdür. Yüksek teknolojiye sahip ekipmanlarımız ile kliğinimize başvuran tüm hastlarımızdan dijital panoramik röntgen mutlaka alınmaktadır.

Oral Diagnoz-Radyoloji

Çekilen bu panoramik röntgen ile çenelerin, tüm dişlerin, çene ve dişlerdeki bir çok rahatsızlığın tek bir filmde görülmesini sağlanır. Çene ve dişlerle ilgili tedavilerden önce hekimin mutlaka görmesi gereken bir röntgendir. Çünkü bu röntgenler tedavi uygulanacak alanı geniş bir şekilde gösterir ve tedavinin başarısını arttırır.

 

Örneğin ağız içi muayene ile sadece büyük çürükler teşhis edilebilirken, röntgenle başlangıç çürükleri tespit edilebilir. Ya da ağızdaki absenin hangi dişten kaynaklandığı, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler röntgenle tespit edilebilir. Süt dişleri altındaki sürekli diş germlerinin varlığı ve konumları, 20 yaş dişlerinin kontrolü, diş köklerinin genel durumları ve destek kemikle ilişkileri, muayene esnasında gözden kaçan ara yüz çürükleri, implant yapılması düşünülen dişsiz bölgelerin kemik ölçümleri, anatomik oluşumların bu bölgelerle ilişkilerini panoramik filmler aracılığıyla basit bir şekilde gözlemlemek mümkündür.

Dijital sitemin kullanılması görüntü kalitesini artırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır. Ağız dışından çekilen bir röntgen olduğu için röntgen çekim işlemleri hastalar için son derece konforludur.