Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti ya da çocuk diş hekimliği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve dişlerde oluşan hastalıkları tedavi edilmesidir.

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)


Kliğinimizde bu branş altında şu işlemler uygulanmaktadır
;

Fissür örtücü

Flor uygulaması

Amputasyon

Süt dişlerinin çekimi

Süt dişlerde dolgu

Süt dişlerin kanal tedavisi

Yer tutucu

Fissür örtücü: Bu yaşlarda hastalarımızın daimi dişlerinde çürüğü yatkın derin yüzeylerin kapatılması işlemidir.Böylece dişlerin çürümesinin önüne geçilmesi sağlanır.

Flor uygulaması: Dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir element olan flor bazlı materyalin dişlere uygulanmasıdır. Dişler ilk sürdükleri zaman diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni sürmüş dişler genellikle çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürük oluşumuna yatkındırlar. Flor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Profesyonel yüzeyel flor uygulaması sadece dişhekimleri tarafından uygulanabilen koruyucu bir yöntemdir. Yüzeyel flor, 6 ayda bir dişhekimi tarafından uygulanmalıdır.

Amputasyon: Dişin ağızda gözüken kısmındaki bütün çürük ve sinir dokusu temizlenip, köklerdeki sinir ve damarlar bırakılır ve dolgusu yapılır.Düşme zamanı yaklaşmış süt dişlerinde kullanılan bir yöntemdir.

Yer tutucu:  Zamanından önce çekilmek zorunda kalınan süt dişlerinin yerindeki mesafeyi korumak amacı ile yandaki dişlerden destek alınarak araya aparey yerleştirme işlemidir. Yer tutucular sabit(dişe yapıştırılan) veya hareketli(takıp-çıkarılabilen) olabilir. Bu uygulama ile hastalarımızın ideal diş dizimi için gerekli mesafe korunmuş olur.